تاریخ امروز1403-04-26
blank

رغر،قلب زلال و آبی استان فارس

رغِز نام تنگه‌ای نزدیک داراب در استان فارس است که تعداد زیادی آبشار و حوضچه دارد. گاهی به سفر می‌رویم تا به استراحت و آرامش برسیم، گاهی هم برای تزریق هیجان به روزهای‌مان راهی سفر می‌شویم. تنگه‌ی رغز مقصد سفری از نوع دوم است! پریدن در حوضچه از ارتفاع زیاد، فرود در آبشار و شنا در آب زلال حوضچه، به اندازه‌ی چند ماه ماجراجویی دارد. برای رسیدن به آبشارهای تنگه‌ رغز فعالیت بدنی زیادی لازم است. میان دیواره‌های بلند این دره، به آبشارهای خروشان و آب‌های زلال حوضچه‌ها می‌رسید. اگر کنجکاو شدید بدانید تنگه رغز کجاست با ما همراه باشید:

تنگه رغز کجاست؟

blank

در میانه‌ی تنگه که بایستید و سرتان را بالا بگیرید، دور تا دورتان دیواره‌های بلند دره را می‌بینید که به آسمان ختم می‌شوند. کنارتان صدای شرشر دلپذیر آب در جریان است. ماهی‌های درشت در حوضچه‌ها شنا می‌کنند و به سمت شما می‌آیند و آب در زلال‌ترین حالت ممکن است.

یکی از تماشایی‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی ایران، تنگه‌ رغز است که در فاصله‌ی ۳۵ کیلومتری شمال غربی داراب، در بخش فسارود، منطقه‌ی حسن‌آباد قرار دارد. واژه‌ی رغز به‌معنی راه بکر و لغزنده است. جالب است بدانید در تنگه‌ رغز یا آن‌گونه که محلی‌ها می‌گویند، تنگه رودخیز ۶۴ آبشار و حوضچه‌ی طبیعی جاری است. البته تعداد کمی یعنی ۱۴ تا از این آبشارها مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این تنگه حدود چهار کیلومتر درازا دارد که از دره‌ی رغز آغاز شده و به دره‌ی جنوب می‌رسد. در جایی که آخرین آبشار دره‌ی جنوبی قرار گرفته، تنگه‌ی رغز به بن‌بست می‌رسد.

اگر بخواهید فقط از منطقه‌ی سرچشمه بازدید کنید، بدون تجهیزات فنی می‌توانید دل به دریا بزنید و از چند حوضچه‌ی ابتدای مسیر بگذرید. زمانی که به آبشاری به بلندای ۲۳ متر برسید، دیگر با دست خالی نمی‌توانید به راه‌تان ادامه بدهید، بلکه به تجهیزات فنی و تخصص نیاز دارید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.با گذشتن از حوضچه‌های اول، بقیه‌ی مسیر با دره‌نوردی طی می‌شود. باید به فرود و شیرجه مسلط باشید و در حد خوبی شنا بلد باشید.

از دشواری مسیر که بگذریم پوشش گیاهی این ناحیه زیبا و چشم‌نواز است و می‌توانید گیاهانی مانند ارژن،‌ برنوک، انار، کل‌خنگ، مرزنجوش، پونه و پر سیاوشون را در محدوده‌ی تنگ رغز ببینید.

آبشارهای معروف تنگه رغز کدامند؟

آبشار وداع یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که ۴۶ متر بلندا دارد. حوضچه‌‌ی زیر این آبشار ۱۰ متر است. برای فرود از این آبشار و چند آبشار دیگر به طناب مخصوص کوهنوردی نیاز دارید. آبشار ۶۵ متری آذرخش، آبشار نگین با بلندای ۱۶ متر، آبشار کبوتر با بلندی ۲۵ متر، آبشار بوم‌رنگ با بلندی ۷ متر، آبشار مسعود، آبشار فتح، آبشار حوضچه، آبشار حکمت و آبشار جام تعدادی از معروف‌ترین آبشارهای این منطقه هستند.

چرا باید به دیدن تنگه رغز برویم؟

blank

یک سفر ماجراجویانه‌ی تکرارنشدنی که پر است از شیرجه، دره‌نوردی، سنگ‌نوردی، شنا و هیجان، پیشنهادی است که نباید رد کرد. سفر به تنگه رغز هم ورزش است و هم تفریح. برای بازدید از این جاذبه‌ی طبیعی، می‌توانید همراه تور و در کنار راهنما سفر کنید. گزینه‌ی بعدی این است که درصورت داشتن تخصص و تجهیزات کامل همراه با راهنمای باتجربه به سفر بروید.

بهترین فصل سفر به تنگه رغز چه زمانی است؟

از خرداد تا آخر مهر بهترین زمان دره‌نوردی در تنگه رغز است. ولی در همین محدوده‌ی زمانی هم در بعضی جاهای دره که تابش آفتاب محدود است، ممکن است آب حوضچه‌ها سرد باشد. پیش از سفر بررسی کنید که احتمال بارش باران وجود نداشته باشد.

چه وسایلی همراه ببریم؟

برای سفر به آبشارهای دره‌ی مجبور هستید که دره‌نوردی را هم تجربه کنید، بنابراین ضمن این‌که باید تا حدی آموزش دره‌نوردی، سنگ‌نوردی و شنا دیده باشید، باید وسایل و تجهیزات کافی هم همراه ببرید. مهم‌تر از این‌ها، باید از لحاظ روحی و جسمی آمادگی کامل داشته باشید. ممکن است در جاهایی سرمای آب آزاردهنده باشد، یا فرود برای‌تان راحت نباشد و ایجاد استرس کند؛ پس لازم است تحمل کافی داشته باشید تا بتوانید از شیرجه در آب، شنا و تماشای منظره‌های بی‌نظیر میان دره لذت ببرید.

کوله‌ی یک روزه، چراغ قوه، کلاه، عینک آفتابی بنددار، آب، فلاسک چای، غذای سبک، ضد آفتاب، کیسه زباله، قلم دافع حشرات، یک دست کامل لباس اضافه و جعبه‌ی کمک‌های اولیه همراه داشته باشید. اما لوازم فنی هم لازم دارید. هارنس سنگ‌نوردی، ابزار فرود، طنابچه، کلاه ایمنی، جلیقه نجات، تسمه‌ی سنگ‌نوردی، لباس غواصی، کفش مناسب و صندل پشت و جلو بسته همراه ببرید. اگر قصد دارید شب در دره بمانید، چراغ قوه، بی‌واک و ملافه‌ی اضافه با خود بردارید.

بهتر است کوله‌پشتی ضد‌آب داشته باشید یا آ‌ن‌را آب‌بندی کنید. وسایل‌تان را در زیپ‌کیپ و بعد در دو، سه تا کیسه فریزر بگذارید. بعد همه را در یک کیسه‌ی بزرگ قرار دهید و در کوله بچینید. هوای داخل کیسه‌ها را حتما خالی کنید. بدون راهنما به آبشارها نروید. اگر از ارتفاع یا آب می‌ترسید، بهتر است در سرچشمه بمانید و به مسیر ادامه ندهید. درصورت بارندگی، سفر را به زمان دیگری موکول کنید. و در پایان این‌که هنگام سنگ‌نوردی مراقب لانه‌ی کبوترها که تعدادشان زیاد است، باشید.

جاذبه‌های نزدیک تنگه رغز کدامند؟

در شهر داراب و حوالی آن دیدنی‌های ارزشمندی وجود دارد. نقش شاپور، شهر باستانی دارابگرد و آتشکده‌ی آذرخش از جاهای دیدنی داراب هستند.

مسیر دسترسی به تنگه رغز کدام است؟

blank

از هر جا که سفر کنید، خودتان را به برسانید. در ۳۵ کیلومتری جاده‌ی شیراز به داراب، گردنه‌ای به نام دراکویه قرار دارد. از این‌جا به بعد مسیر خاکی آغاز می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم این مسیر را با نیسان بروید. جاده‌ی خاکی شیرازحدود دو ساعت طول می‌کشد. سپس بخش پیاده‌روی آغاز می‌شود. با گذشتن از چشمه بیدک و ادامه‌ی مسیر پاکوب، درنهایت به تنگه رغز خواهید رسید.

blank

I study tourism, I travel and sometimes write about my journey...

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *