تاریخ امروز1403-04-26
blank

پارک جنگلی سراوان رشت از جنگل های کهن ایران

پارک جنگلی سراوان گیلان را با لقب اولین موزه روستایی ایران می‌شناسند و جز تشابه اسمی هیچ ارتباطی با سراوان سیستان و بلوچستان ندارد.

این پارک جنگلی زیبا حدود ۱۷ کیلومتری جاده رشت_تهران است و یکی  از جاذبه های استان گیلان به حساب می آید؛این پارک جنگلی امکانات مناسبی برای تمام سنین و سلیقه ها دارد و با مناظر زیبای خود  به یکی از مقاصد محبوب گردشگران تبدیل شده است.

این پارک جنگلی با ۱۴۸۷ هکتار وسعت در ارتفاع ۵۰ تا ۲۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد. از مجموع وسعت این پارک، ۲۱۰ هکتار آن حفاظت شده است و ۵۲۱ هکتار آن به تفرج گسترده و ۷۵۶ هکتار آن به تفرج متمرکز اختصاص دارد. ﻃﻮل ﺷﻤﺎﻟﯽ و ﺟﻨﻮﺑﯽ جنگل سراوان ۷۶۰۰ ﻣﺘﺮ و ﻋﺮض ﻣﺘﻮﺳﻂ آن در ﺟﻬﺖ ﺷﺮﻗﯽ- ﻏﺮﺑﯽ ۲ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ است. پارک جنگلی سروان از قدیمی ترین جنگل های ایران است و مجموعه ای متنوع و نادر گیاهی و ذخایر ژنتیکی را در خود دارد.

درختان پارک جنگلی سراوان به طور کلی به دو بخش تقسیم می شوند:

* بخش طبیعی شامل پایه های شاخه زاد و دانه زاد بلوط، ممرز و انجیلی به همراه گونه های توسکا و اوجا، اﻧﺠﯿﻠﯽ، ﺳﻔﯿﺪ ﭘﺖ، ﺑﯿﺪ، ﺑﯿﺪﻣﺸﮏ، آﻟﻮﭼﻪ ﺟﻨﮕﻠﯽ و …

* بخش دست کاشت شامل کاج تدا و کاج سیلوستریس و سرونقره ای و زربین

ﭘﺮﻧﺪﮔﺎن و ﺟﺎﻧﻮران ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻧﯽ همچون ﻗﺮﻗﺎول، ﮐﺒﮏ، دارﮐﻮب، ﺟﻐﺪ ﺟﻨﮕﻠﯽ، ﺧﺮﮔﻮش، راﺳﻮ و… نیز در این منطقه زندگی می کنند و ﺧﺰﻧﺪﮔﺎن و ﺣﺸﺮات ﻣﺘﻨﻮﻋﯽ نیز تا به حال مشاهده شده اند.

blank

بهترین فصل سفر

بهترین زمان برای سفر به پارک جنگلی سراوان از جاهای دیدنی رشت، بهار و تابستان است اما انبوه درختان آن در هر فصلی به شکلی تازه در می آیند:
بهار و تابستان : سرسبزی و آب و هوای خوب منطقه بسیاری را به سراوان می کشاند.
پاییز: برگ های رنگارنگ درختان در پاییز، پارک جنگلی سراوان را به مقصدی جذاب تبدیل می کند.
زمستان: بارش برف و سرما و سپیدی زمستان جلوه ای تازه به این مقصد می بخشد.

محدوده ی پارک جنگلی سراوان به صورت زیر مشخص شده است:

  • از ﺷﻤﺎل تا جاده دره پشت به فشتام ﮐﻪ ﺳﺮاﻧﺠﺎم ﺑﻪ ﺟﺎده ﻧﯿﺮوﮔﺎه می رسد.
  •  از ﻏﺮب تا ﻣﺴﺘﺜﻨﯿﺎت ﻗﺮاء ﮐﭽﺎ- ﺟﻮﮐﻮل ﺑﻨﺪان، ﻗﺴﻤﺘﯽ ﺑﻪ جنگل های ﻃﺮح ﻋﺰﯾﺰﮐﯿﺎن و تاسیسات ﻧﯿﺮوﮔﺎه و اراﺿﯽ ﺷﻬﺮ ﺻﻨﻌﺘﯽ و ﻣﺴﺘﺜﻨﯿﺎت در روﺳﺘﺎي ﺑﻬﺪان ﺑﺎﻻ و ﭘﺎﯾﯿﻦ
  • از ﺟﻨﻮب تا ﺟﺎده روﺳﺘﺎﯾﯽ ﮐﭽﺎ
  • از ﺷﺮق تا ﺟﺎده آﺳﻔﺎﻟﺘﻪ رﺷﺖ ﺑﻪ تهران

نزدیکی پارک جنگلی به مرکز استان و در دسترس بودن امکانات رفاهی امتیازاین پارک است؛ این پارک همان مکانی است که همه در خیال تجسم کردیم و در نقاشی ها و عکس ها دیدیم ،درختان سربه هم داده ،رودخانه ای در میان آن و دریاچه ای سبز…

جاذبه های پارک جنگلی سراوان:

۱_طبیعت زیبا و خاص پارک جنگلی سراوان که لحظات خوشی را برای شما و خانواده تان به ارمغان می آورد و مقصدی محبوب برای شما خواهد شد. تراکم جنگل این پارک به حدی زیاد است که شما به سختی خورشید را می بینید.

۲_دریاچه ی سبزپوش و زیبا این پارک شما را غافلگیر میکند.

در بدو ورود به پارک جنگلی در سمت چپ خود ابتدا به زمینی پوشیده از چمن برخورد می کنید اما کمی که دقت می کنید قایق هایی زا می بینید که با سوار شدن براین قایق می توانید به درون جنگل بروید و از سکوت آرامش آن لذت ببرید.

۳_رودخانه ی زیبا و آرامش بخش

صدای عبور وخروش آب، لذت بخش ترین موسیقی پارک سراوان است و با برپا کردن پیک نیک در کنار این رودخانه می توانید روز خوشی برای خود بسازید.

۴_جاده ای تماشایی:

اگر علاقه به رانندگی دارید می توانید با رانندگی و گذر از میان درختانی که به رنگ های خاص و متفاوت در این پارک جلوه کرده اند تجربه ی متفاوتی برای خود بسازید.

۵_نخستین زمین پینت بال جنگلی که در شمال کشور قرار دارد و بهترین بازی دورهمی برای لذت بردن یک روز تعطیل درکنار خانواده و طبیعت است.

۶_پیک نیک و عکاسی

وجود امکانات مورد نیاز پیک نیک مانند میز و نیمکت، کباب پز و … به شما این امکان را می دهد که بتوانید با بردن لوازم و وسایل لازم، ساعات خوشی را در کنار دوستان و خانوادهتان تجربه کنید.
گوشه گوشه این پارک جنگلی پر از سوژه هایی است که ارزش ثبت شدن در دوربین تان را دارند و می توانید با ثبت آنها یادگاری های خوبی را با خود به همراه ببرید.

۷_ موتور چهارچرخ

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز در این پارک جنگلی، موتور چهارچرخ هایی است که می توانید با استفاده از آن ها آدرنالین و هیجان را چاشنی سفرتان کنید.

۸_دیدن خانه‌ای قدیمی كه قدمت آن به یكصد سال می‌رسد در دل جنگل‌های این پارك طبیعی نیز خالی از لطف نیست. این خانه اولین «موزه میراث روستایی استان گیلان» می‌باشد. موزه ای در دل طبیعت كه سبك زندگی مردمان این دیار را در سال‌های گذشته به تصویر می كشد.

اقامت:

برای سفر به پارک جنگلی سراوان نگران اقامت نباشید. شما می توانید در خانه های روستایی، ویلاها و سوییت ها و هتل ها و مهمانسراهای شهرهای اطراف اقامت کنید و یا با کمپینگ در طبیعت تجربه ای تازه را برای خودتان رقم بزنید.

نقاط قوت پارک جنگلی سراوان:
  • فضایی زیبا و چشم نواز
  • دریاچه ای سبزپوش، متفاوت و جذاب
  • دسترسی آسان و امکانات رفاهی

توصیه میکنم به این پارک جنگلی زیبا سربزنید و از قدم زدن در کنار دریاچه ی آن نهایت لذت را ببرید و با گرفتن عکس این حس ناب را ثبت کنید.

blank

I study tourism, I travel and sometimes write about my journey...

یک نظر

  1. blankTaha.mokhtari پاسخ

    سراوان جاذبه های زیادی داره، امیدوارم روزی عاری ازهرگونه زباله بشه و امکانش باشه بیشترین لذت رو از طبیعتش برد😊

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *