تاریخ امروز1403-04-26
blank

گذری به جاذبه های دیدنی ماسال

ماسال یکی از شهرهای زیبای استان گیلان است که در هر فصلی چشم انداز های فوق العاده ای دارد و فاصله اش تا مرکزاستان(رشت) حدود یک ساعت می باشد؛ این شهر کنار کوه های تالش واقع شده‌است. مردم این شهر به زبان تالشی سخن می‌گویند. معنی کلمه ماسال کوه وار یا کنار کوه یا دارای کوه است، که از کلماتی مانند مسال، مازال و… گرفته شده‌است.

شهر ماسال در کنار رودخانه خالکایی واقع است، که این رودخانه از قله مرتفع شاه‌معلم ماسال سرچشمه می‌گیرد پس از طی ۴۰ کیلومتر از درون شهر ماسال گذر می‌نماید.

بهترین فصل برای سفر به ماسال

شهرستان ماسال در واقع از دو بخش ماسال و شاندرمن تشکیل شده است. ماسال دارای محدوده‌های کوهپایه‌ای، مرتفع و جنگلی است. مناطق پست و جلگه‌ای از آب و هوای مرطوب و نواحی کوهستانی از آب و هوای نیمه مرطوب کوهستانی برخوردارند. این منطقه به دلیل کوهستانی بودن و همچنین رطوبت بالا زمستان‌های گرمی دارد.
بیشترین رطوبت این منطقه در تابستان و ماه شهریور است و بنابراین توصیه می‌شود که حتی‌الامکان در این ماه به این منطقه سفر نکنید و اگر هم گذارتان به این منطقه افتاد، ترجیحاً از مناطق کوهستانی و ارتفاعات آن دیدن کنید. فصل بهار و همچنین اوایل تابستان بهترین زمان برای بازدید از جاهای دیدنی منطقه زیبای ماسال است.

مناطق دیدینی ماسال

ییلاق اولسبلنگاه

blank

ییلاق «اولسبلنگاه»؛ نمی‌توانید به آسانی این جاذبه‌ی ماسال را ترک کنید. شاخصه این روستای ییلاقی که در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد، آب و هوای خاص آن است. این دهکده‌ با خانه‌های چوبی فراوانش، جمعیت زیادی را در خود جای داده. اولسبلنگاه در مسیر ییلاق به خلخال قرار گرفته و در این مسیر  2 رستوران میهمان‌پذیر نیز قرار دارد.  این منطقه در 25 کیلومتری جنوب ماسال و در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار گرفته و تنها ساختمان سنگی این منطقه در واقع یک هتل تازه‌ساز است. از  جمله اقدامات بسیار خوبی که برای حفظ زیبایی این منطقه صورت گرفته این است که اجازه ساخت خانه با مصالح سنگی و سیمانی داده نمی‌شود.
شبکه برق یا در این روستا وجود ندارد، یا بسیار ضعیف است. نور و شنایی و سایر نیازهای مردم با استفاده از موتور برق تأمین می‌شود. عصر هنگام زیبایی این منطقه دو چندان می‌شود و قدم زدن در ییلاق این منطقه بسیار دلنشین خواهد بود، اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید از مناظره پوشیده با مه و ابری این روستا لذت ببرید. ‏ییلاق اولسبلنگاه برخلاف بسیاری از ییلاق‌ها و با توجه به آب و هوای خاصی که دارد تقریباً در تمام طول سال پذیرای گردشگران است.
مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی بسیار مناسب است. برای بازدید از روستای اولسبلنگاه باید وارد جاده جنوبی خروجی از ماسال شوید و بعد از طی مسافتی تقریباً 25 کیلومتری به روستای اولسبلنگاه خواهید رسید. این مسیر کاملاً آسفالت شده است و به راحتی می‌توانید که از خودروی شخصی خود استفاده کنید.

شاندرمن

blank

شاندرمن نیز به مانند ماسال از یک آب و هوای بسیار دلنشین و کوهستانی بهره می‌برد و به همین سبب هم هر سال تعداد زیادی از گردشگران به این منطقه روی می‌آورند.  در گویش تالشی، شاندرمن در واقع به معنای «با من رفتن» است.
منطقه شاندرمن هم جمعیت زیادی را در خود جای داده و در واقع بزرگ‌ترین روستای استان گیلان یعنی «شاهمرد» نیز در این منطقه قرار گرفته. رودخانه «مرغک»، «خشکه دریا»، آبشار پلکانی «شته میل»، جنگل اَلاشستان «وزمه مندن» و آبشار «جیره وزن» مهم‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی شاندرمن به شمار می‌رود. از دیگر جاهای دیدنی ماسال در این منطقه، می‌توان به روستای تاریخی «بی تم»، ییلاق تاریخی «سیفی» و دیگر ییلاق‌هایی همچون «النزه»، «شاله را»، «دشته دمن» و «هفته خونی» اشاره کرد.
خرید صنایع دستی این منطقه و بازدید از بازارهای سنتی منطقه ماسال و شاندرمن حال و هوای خاص خود را دارد. پنجشنبه‌بازار شاندرمن نمونه‌ای از قدیمی‌ترین بازارهای سنتی استان گیلان است. گردشگران و مسافران می‌توانند در این بازار سنتی انواع صنایع دستی مخصوص این منطقه را تهیه کنند.
همانطور که رد بالا اشاره کردیم شاندرمن، از بخش‌های ماسال، در فاصله تقریبی 60 کیلومتری شمال غربی شهرستان رشت قرار گرفته است. برای رفتن به منطقه شاندرمن می‌توانید که از مسیر رشت بروید و از شهرهای تولم شهر، صومعه سرا، طاهرگوراب و ماسال عبور کنید، یا اینکه می‌توانید از مسیر پیربازار به سمت ضیابر حرکت کنید تا پس از طی چند کیلومتر به شهر زیبای شاندرمن برسید. این مسیر چشم‌اندازهای به‌مراتب زیباتری را در مقابل چشمان گردشگران قرار می‌دهد و در این مسیر می‌توانید از روستاها، شالیزار‌ها و رودخانه‌های تماشایی این منطقه نیز دیدن کنید.

غارآویشو

blank

طبق آمار بیش از 17 عدد غار در منطقه ماسال قرار دارد که بزرگ‌ترین و زیباترین آن‌ها غار «آویشو» است. این غار در ارتفاع 1300 متری از سطح دریا قرار دارد. تاکنون بیش از 2 کیلومتر از طول این غار توسط غارنوردان بررسی شده، اما خب تنها حدود 800 متر آن برای بازدید عموم در دسترس قرار دارد. از پدیده‌های گردشگری و زیبای این غار می‌توان به قندیل‌ها و هفت آبشار بسیار چشم‌نواز آن اشاره کرد.
برای بازدید از این غار می‌توانید از مسیر ماسال به شاندرمن استفاده کنید و پس از گذشتن از روستاهای سیاهمرد، چالسرا و آرامگاه درویش شاه و امیر شاندرمن به این غار خواهید رسید. مسیر دسترسی به این غار هم بسیار مناسب است و می‌توانید که با وسیله شخصی خود این مسیر را طی کنید.

یادمان میرزا کوچک خان

یادمان میرزا کوچک خان جنگلی در ارتفاعات «آلاله پشت» قرار گرفته است. محل مرگ «میرزا کوچک خان جنگلی» کمی بالاتر از منطقه «اولسابلانگاه» و در روستای «گیلوانه» قرار دارد. در این محل که در فاصله 45 کیلومتری از مرکز شهر ماسال قرار دارد به یاد این بزرگ مرگ یک سنگ یادبود نصب شده. در سال‌های اخیر اقدامات و تلاش‌های بسیار خوبی در این محل و برای جذب هر چه بیشتر گردشگر صورت گرفته اما بی‌نتیجه باقی‌مانده‌اند.

باغ پرندگان

blank

باغ پرندگان تمجیدی در منطقه ییلاقی از ماسال قرار دارد که به اسب ریسه معروف است این باغ علاوه بر امکانات تفریحی و برخورداری از گونه های مختلف پرندگان برای اسکان مسافران دارای ویلاهای مسافرتی است.

منطقه اسب ریسه نیز خود یکی از جاذبه های زیبای ماسال است که دارای رودخانه های زلال بوده که مناسب شنا در فصل تابستان می باشدو همچنین دارای ارزش تاریخ هزارساله است.

آبشار رامینه

blank

آبشار رامینه از دیگر مکان های دیدنی ماسال با جاذبه های بکر است و در یک منطقه جنگلی قرار گرفته است ارتفاع این آبشار زیبا ۱۰ متر است و از پر آب ترین آبشارها در این منطقه محسوب می شود.

ییلاق خان بند

blank

آبشار رامینه از دیگر مکان های دیدنی ماسال با جاذبه های بکر است و در یک منطقه جنگلی قرار گرفته است ارتفاع این آبشار زیبا ۱۰ متر است و از پر آب ترین آبشارها در این منطقه محسوب می شود.

پارک جنگلی ریزه مندان

blank

پارک جنگلی ریزه مندان، از پارک‌های جنگلی زیبا و جاذبه‌های طبیعی ماسال به شمار می‌رود، که با وسعت بیش از ۲۰۰ هکتار در این منطقه واقع شده است.

دشت آلنزه

blank

ییلاق النزه شاندرمن دشتی پهناور و سرسبز است که با کوه های پوشیده از درختان جنگلی و انواع گیاهان احاطه شده و دارای مناظر بی بدیلی می باشد. منطقه دشت النزه ماسال به دلیل وجود طبیعت بکر و آب و هوای خنک و مطبوع، خاطرات سفری هیجان انگیز را برای مسافران رقم می زند. وجود خانه های قدیمی چوبی نیز خود سبب زیبایی هرچه بیشتر این منطقه شده است. منطقه ییلاقی دشت النزه علاوه بر جاذبه های طبیعی بی بدیل دارای حس و حال مذهبی نیز می باشد. دلیل این امر وجود بقعه امامزاده ابراهیم در دشت النزه است. برای رسیدن به بقعه امامزاده ابراهیم باید در حدود پنج دقیقه پیاده روی کرد تا به آنجا رسید. در کنار بقعه امامزاده ابراهیم شاهد وجود یک درخت کهنسال  می باشیم که در حدود 200 سال قدمت دارد. بنابر باور مردم محلی این درخت برای برآورده شدن حاجات بسیار موثر و کارگشا است. به همین دلیل آنها پارچه های سبز و نخ و شمشاد را از ضریح کوچک آن آویزان می کنند تا حاجت بگیرند.

اقامتگاه های ماسال

blank

blank

ماسال ییلاق های زیادی دارد و یکی از مناطق مرتفع مناسب برای عکاسی شب و یک اقامت به یاد ماندنی می باشد چراکه آلودگی نوری در این منطقه وجود ندارد و شما می توانید بهترین عکس هارا به ثبت برسانید؛

شما می توانید برای رزرو اقامتگاه و کلبه های موجود در ماسال به سایت راهدون مراجعه کنید.

blank

I study tourism, I travel and sometimes write about my journey...

یک نظر

  1. blankمرضیه قلیپور پاسخ

    هم توضیحات عالی هم عکسا. وقتی برای مطالبتون از عکسای بیشتری استفاده میکنین خیلی جذابتر میشه

  2. blankمحمد پاسخ

    ماسال فقط حال میده بری تو کلبه هاش .. من خودم یه بار تجربه کردم تو تابستون خیلی هم خنک میشه شباش لباس گرم حتما ببرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *