تاریخ امروز1403-04-26
blank

دربندرشی،غاری از تبار پارینه سنگی

توتکابن شهری در شهرستان رودبار واقع در استان گیلان است که از زیبایی های سرشار بهره مند می باشد همچنین روستای رشی در نزدیکی این شهر یکی از زیباترین روستاهای استان گیلان است که غاری تاریخی به نام دربندرشی در دل خود جای داده است. شاید اگر به سال های گذشته برگردیم تعداد افرادی که این غارها را می شناختند انگشت شمار بودند درحالی که امروزه گردشگران زیادی در غالب تور به این روستای دوست داشتنی سفر می کنند و تاریخ دیرینه این غارها آن ها را شگفت زده می کند.

غاردربندرشی

blank

غارهای دربند رشی، در جنوب روستای رشی در بخش رحمت آباد بلوکات شهرستان رودبار و در ارتفاع حدود ۷۵۰ متری از سطح دریا و در ییلاقات بخش خورگام واقع شده‌است. این مکان‌های باستانی شامل غار بزرگ کویل گر با طول تقریبی ۶۰ متر و غار جوکویله با طول تقریبی ۳۰ متر است که دهانه هر دو در جهت جنوب قرار دارد.

blank

غار دربند ب (جوکویله) نخستین بار به وسیلهٔ دکتر ولی جهانی (باستان‌شناس) در سال ۱۳۸۴ شناسایی و بررسی شد که طی آن شماری بقایای استخوان جانوران و انسان و همچنین تعدادی قطعات سفال (هزاره اول ق م) گردآوری شد. در بررسی غار مجاور (کویل گر) شماری قطعات سفال گردآوری کرد که همانند سفالهای غار دربند ب مربوط به هزاره اول ق م هستند. پس از بررسی اولیه پرونده ثبت این غار آماده و در مرداد ۸۴ با شماره ۱۳۲۱۹ به ثبت آثار ملی رسید. در بررسی‌های مجددی توسط بیگلری، جهانی و شیدرنگ در این غار علاوه بر بقایای سنگواره‌ای جانوران (از جمله خرس غار)، تعدادی ابزار سنگی شامل یک ساطور، تراشه روتوش شده، سنگ مادر و ضایعات تراش سنگ از سطح رسوبات گردآوری شد که مربوط به دوره پارینه سنگی قدیم است.

blank

در اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ نخستین فصل گمانه زنی در غار دربند به سرپرستی دکتر فریدون بیگلری از موزه ملی ایران و با معاونت دکتر ولی جهانی، مسئول مرکز باستان‌شناسی گیلان و مشارکت متخصصین میان رشته‌ای انجام شد. در نتیجه این گمانه زنی مجموعه غنی از بقایای باستان شناختی شامل سنگواره جانوران و دست ساخته‌های سنگی بجای مانده از ساکنان غار کشف شد که باستان شناسان را در شناخت یکی از ناشناخته‌ترین و کهنترین ادوار پیش از تاریخ ایران یاری می‌کند. طبق مطالعات جدید این غار پیش از ۲۰۰ هزار سال پیش مسکن شکارچیان عصر سنگ بوده‌ است. غار دربند قدیمیترین سکونتگاه تاریخگذاری شده انسان در ایران است.

دیگرجاذبه های توتکابن

blank

قدم زدن در جنگل های سرسبز، شنیدن صدای حیوانات، غرق شدن در مه غلیظ، هوای خنک و دل انگیز همه و همه را در روستاهای این شهر تجربه خواهید کرد؛ از دیگر جاذبه های نزدیک به شهر توتکابن می توان به جنگل نقله بر، ییلاق سلانسر، استخرگاه، کوه درفک، سی دشت، دریاچه بره سر، دریاچه عروس نیز اشاره کرد که در مقاله های بعدی مفصل توضیح داده می شوند.

شما گردشگران گرامی برای آگاهی از اقامتگاه های بوم گردی نزدیک به این جاذبه ها می توانید به سایت راهدون مراجعه فرمایید.

blank

I study tourism, I travel and sometimes write about my journey...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *