تاریخ امروز1403-04-26
blank

سلانسر ییلاقی برفراز ابرها

سلانسر، یکی از ییلاقات بسیار زیبا و مناطق مهم گردشگری در جنوب گیلان است که در فاصله‌ی ۱۲ کیلومتری غرب شهر «رستم‌آباد» واقع شده است. در واقع این ییلاق یکی از نزدیک‌ترین و در دسترس‌ترین گزینه‌ها برای مسافرانی است که از جنوب گیلان وارد آن می‌شوند. همچنین فاصله‌ی این منطقه با مرکز استان گیلان نیز بسیار کمتر از اکثر ییلاقات موجود در استان است.

مسیر دسترسی به سلانسر

مسیر دسترسی به سلانسر

برای رسیدن به این ییلاق باید ابتدا به «رستم آباد» عزیمت کنید، سپس از خیابان «امیرالمؤمنین» در سمت غربی بلوار اصلی شهر به سمت این ییلاق حرکت کنید. در ادامه تابلوهای راهنما نیز شما را هدایت خواهند کرد. کمی بالاتر در پیچی از جاده، نمای شهر «رستم‌آباد» و جلگه‌ی رود «سپیدرود» و همچنین کوه «درفک» شما را حیرت زده خواهد کرد. پوشش گیاهی این منطقه به نسبت دامنه‌های شمالی «البرز» که در گیلان واقع هستند، خشک‌تر است. در راه می‌توانید از دیدن مراتع سرسبز و گله‌های گوسفندان، گندم‌زار‌های زیبا و کوه‌های سرسبز نهایت لذت را ببرید. شایان ذکر است که تنوع پوشش گیاهی در این منطقه بالا است.

پس از مدتی مسیر آسفالته تمام شده و وارد جاده‌ی خاکی می‌شوید. این جاده با وجود دست‌اندازهای زیاد، در وضعیت مطلوبی قرار دارد و امکان طی کردن آن با هر ماشینی مقدور است. پس از طی مسیر اندکی وارد بافت جنگلی منطقه می‌شوید.

وضعیت هوا و پوشش گیاهی سلانسر

وضعیت هوا و پوشش گیاهی سلانسر

در این منطقه انواع درختان، همچون راش، توسکای ییلاقی، افرا، پلت، کاج و بلوط یافت می‌شوند. بعد از عبور از این بخش آن وارد بافت استپی و مرتعی خواهید شد که در آن به صورت پراکنده درختان نامبرده را ملاحظه خواهید کرد. نکته‌ی جالب توجه این است که نوک بسیاری از این درختان بر اثر برخورد صاعقه خشک شده‌ است. پس بهتر است قبل از عزیمت به این مکان آب‌و‌هوای منطقه را بررسی و در صورت اطمینان از نبود رگبار و مناسب بودن هوا به آنجا سفر کنید. در ادامه‌ی مسیر بخشی از تأسیسات و دکل‌های مخابراتی را نیز که از سال‌ها پیش به دلیل ارتفاع زیاد این منطقه، در آن نصب  و راه‌اندازی شده‌اند ملاحظه خواهید کرد. هر چه بالاتر می‌روید هوا نیز خنک تر شده و کم‌کم هجوم ابرها به مسیر را احساس خواهید کرد. با کمی صبر و حوصله از ابرها گذر خواهید کرد و بر فراز آنها به ادامه‌ دادن مسیر خواهید پرداخت تا به «سلانسر» برسید.

ارتفاع «سلانسر» از سطح تراز دریا حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۵۰ متر است. سِل در گویش محلّی، به معنای «آبگیر» و «مرداب» است و نام «سلانسر» (سِل + ان + سَر) به منطقه‌ای اشاره دارد که در گذشته، مُشرف به تعدادی آبگیر بوده است.

ییلاق «سلانسر» از هیچ گونه امکانات رفاهی نظیر آب لوله کشی ، برق و .. برخوردار نیست و آب آن توسط چشمه‌ای که در خود منطقه‌ی مسکونی واقع گشته است تأمین می‌شود. در این ییلاق ساکنان دائمی یافت نمی‌شوند.

blank

در کناره‌های جاده مکان‌های گوناگون زیادی با نمای مشرف بر «درفک»، «رستم‌آباد» و روستاهای پایین کوه وجود دارند که برای کمپینگ بسیار مناسب هستند. این مناظر مخصوصاً در شب بسیار دیدنی خواهند بود. گرچه به غیر از کوه “درفک” باقی موارد ذکر شده تنها در صورت ابری نبودن هوا از این ییلاق قابل دیدن هستند. در غیر این صورت دریایی از ابر زیر پای شما پهن خواهد بود که ساحل آن دامنه‌های جنگلی کوه‌های «البرز» است.

این امکان برای شما وجود دارد تا در تابستان، از افراد اندکی به این مکان کوچ می‌کنند پیگیر مکانی برای اسکان شوید. اما کمپینگ در هوای آزاد بر دامنه‌های کوه‌های سرسبز این ییلاق حال و هوایی دیگر دارد. آسمان پرستاره بالای سر شما و ابرها پایین پای شما، در حالی که نور مهتاب بر آنها می‌تابد و کوه «درفک» که در افق سینه ستبر کرده مناظری نیستند که هر کس به سادگی از خیر آن بگذرد. همچنین بعد از مدتی که ابرها کنار می‌روند چراغ‌های شهر و روستاهای اطراف پای کوه نیز زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند. البته شایان ذکر است که با توجه به کمبود هیزم در این منطقه سعی کنید چوب مورد نیاز خود را برای اسکان شبانه در کمپ از پایین‌دست برای خود بیاورید. همچنین فراموش نکنید که برای سفر به ییلاقات باید لباس گرم به همراه خود داشته باشید، همچنین میتوانید برای اقامت  از اقامتگاه های بوم گردی شهر رودبار و رستم آباد استفاده و صبح زود برای بازدید به این منطقه ییلاقی بروید.

blank

جالب است که بدانید در مراتع سرسبز این منطقه گیاهان دارویی از قبیل «گل‌گاوزبان» نیز رشد می‌کنند. بدین طریق شما با زمانبندی مناسب (اواخر بهار) می‌توانید برای مصرف شخصی خود این گیاهان را از این مراتع سرسبز برداشت کنید.

ییلاق «سلانسر»، از لحاظ تاریخی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد؛ بقایای قلعه‌ی لشگرگاه  )مربوط به سده‌های ۵ تا ۷ هجری قمری) در این منطقه واقع شده است. این ییلاق یکی از زیباترین و نزدیک‌ترین ییلاقات گیلان است. اگر دوستدار مناطق کوهستانی و ییلاقی هستید، در سفر خود به گیلان، بازدید از این ییلاق را به هیچ عنوان از دست ندهید.

blank

I study tourism, I travel and sometimes write about my journey...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *